Ktunnel Web Proxy Nedir ?

Ktunnel Web Proxy Nedir ? sorusundan önce sorulması gereken soru Web Proxy Nedir ? olmalıdır. Ktunnel tıpki Btunnel, Vtunnel, Dtunnel gibi bir ticari marka ismidir. Web Proxy pazarında kendi teknolojisini üretip bunu bir marka adı ile insanların kullanımına sunan bir markadır. Web Proxy ise bir hizmetin akışını sağlayan teknolojinin adıdır. Engelli ve Yasaklı sitelere giriş yapmanın en kolay en hızlı yoludur.

Ktunnel Web Proxy Nedir ?

Ktunnel Web Proxy Nedir ?

Üste özetini verdiğimiz anlatımı şimdi detaylandıralım. İngilizce olarak tanımlanan ismi : Web Proxy Türkçe olarak tanımlarsak Vekil Sunucu demek.  Bu hizmetin işleyip şekli şöyledir. Biliyorsunuz İnternete bir kimlik sistemi vardır. Her bilgisayarın her web sunucusunun her sitenin bir kimlik kodu vardır. Bu kimlik koduna İp adresi denir. Siz gidip örnek veriyoruz TTNET’ten internet hizmeti aldığınızda size 1 adet ip adresi tanımlar. Web sitelerine girerken tarayıcınız bu kimliği kullanır. Bu kimlik ilgili altyapı şirketi tarafından dışarıdan yönetilebilir. Nasıl yani diyenleri görüyorum gibi. Şöyle ki Siz A firmasından aldığınız ip otomatikman onların kontrollerindedir. A firması hükumetin aldığı karar sonucu kendi ip adresleri üzerinden devletin yasakladığı siteye erişimi kesebilir. Yönetim mevzusuda budur. İşte bu durumda insanlar onları o siteye bağlayacak bir çözüm arar. Devlet yasaklamış olsada bir şekilde o siteye erişilmek istenir. Burada devreye Web Proxy, dns değiştirme ve vpn programları girer. DNS değiştirme biraz uzmanlık ister insanlar pek rağbet göstermez. Vpn programları ücretlidir. Ücretsiz VPN programları iste istenilen performansı vermez. Web sitesi sektörünün aklına bu sorunu aşmak için bir proje geliştirme ihtiyacı doğmuş ve ortaya Web Proxy yada diğer adı Proxy Tunnel ortaya çıkmıştır. Proxy server hem ücretsizdir. hem kullanmak için bir uzmanlık gerektirmez. Web Proxy sizi bağlanmak istediğiniz siteye sizin ip adresinizi gizleyerek web sunucusunun ip adresi ile bağlar. Bunun için 1 kuruş ödemez yada her hangi bir üyeliğe tabi olmazsınız.

Proxy Tunnel Nasıl Çalışır ?

Ktunnel Web Proxy Nedir ?

 

 

 

 

 

Şimdi üste bir şema görüyoruz. Hadi gelin bunu beraber inceleyelim.

A User yani bu siz oluyorsunuz. Sizin ip adresiniz
B Proxy Server buda aracı vekil sunucu oluyor.
C Web server buda bağlanmak istediğiniz web sitesidir.

İşleyiş : A yani sizin bilgisayarınız. B sunucusuna bağlanır. B sunucusu gelen bağlantıyı doğrulayıp. İp adresinizi gizleyerek. C‘ye istek yollar. Eğer bağlanmak istediğiniz web sitesi aktif ise C cevap verir ve o siteye bağlantı sağlarsınız.

Üste anlatılan bu gerçek senaryoya bakarsanız bazıları belki o bu çok uzun iş o kadar bekleyemem diyebilir. Ama size şunu dersek memnunluğunu artacaktır. Bu üste anlatılan tüm işmeler öyle dakikalarca, saniyelerce değil. Mili saniyeler içinde göz kapanıp açılana kadar gerçekleşir.

Web Proxy Hizmetini Kullanmak Size Ne Kazandırır ?

  • Asla ücret ödemezsiniz.
  • Kurulum gerektirmez.
  • Üyelik gerektirmez.
  • Anında bağlantı sağlar.
  • Tamamen gizlenir ve özgür İnternete sansürsüz girebilirsiniz
  • Her hangi bir indirmeye gerek duymaz.
  • Bilgisayarınızın kaynaklarını tüketmez.
  • İnternet kullanımınızı minimize eder.

Böyle Ktunnel Web Proxy Nedir ? sorusununda cevabını aldık bulunuyoruz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esen kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir